17 Haziran 2015 Çarşamba

Nail Polish Ideas for Summer / Yaz için Oje Fikirleri


Herkese merhabalar,

Artık yaz geldi ve cıvıl cıvıl ojeler sürmenin tam zamanı! Benimde sizlere birkaç oje önerim olucak. Bunlar çok severek kullandığım ve yaza da çok yakıştırdığım ojeler! Hadi başlayalım!

Hello everyone,

It is finally summer and time to wear colorful nail polishes! I have a few nail polish suggestions for you ! I love these nail polishes and I think they are perfect for summer! Let’s start!
1)Pastel Nude Cream

Pastel’in nude serisinden olan bu oje her ne kadar tınağımda dalga dalga olsa ve anca üç katta tırnağımı kapatsa da nude tonlu bir oje sürmek istediğimde elim hep buna gidiyor. Tırnakları tertemiz ve bakımlı gösteriyor.

When I want to wear a nude nail polish I always pick this one even though it covers my original nail color after I put on the third coat. It makes your nails look clean and well groomed.


2)Flormar Jelly Look Scarlet(JL04)

Flormar’ın bu jelly look serisine bayılıyorum. Şişede gördüğünüz rengin aynısı veriyor tırnağınıza. Renkler çok canlı ve parlak. Ayrıca fırçaları da standart oje fırçasına göre daha geniş. Bu da bir sürme kolaylığı sağlıyor. Nerdeyse tüm koleksiyonunu toplamışım. Şimdi öbür renklerine de bakalım.

I am obsessed with this Jelly Look collection by Flormar. You can get the exact same color you see on the bottle on your nails. The colors are shiny .Plus they have a larger brush compared to the standard nail polish brush. This makes it easier to apply the nailpolish without making any mistakes. I’ve almost completed the whole collection :D Now let’s check out the other colors belonging to this collection.


3)Flormar Jelly Look Sky Blue (JL09)
Çok güzel bir mavi tonunda ve yine capcanlı bir renk .Söyleyecek çok fazla bir şey yok. Yukarda açıkladığım gibi şişede gördüğünüz rengin aynısını tırnağa veren bir oje.

It’s a beautiful blue shade. I have nothing much to say about this one. I think I’ve said enough about this collection :D4)Flormar Jelly Look Salmon Pink (JL02)

Aynı serinin somon rengi ojesi.

The salmon pink color from the same colllection.


5)Flormar Jelly Look Ruby(JL07)

Bu da güzel bir mor tonu.

This one’s a beautiful purple shade.


6)Rimmel London Lycra Pro 402 Aqua Cool

Bu da yine bayıldığım mavi tonlarından. Büyük bir fırçası var.

This is also a beautiful blue shade.It has a large brush.


7)Flormar Mirror(MR06)

Bu ojenin yapısı o kadar değişik ki. Bayılıyorum bu renge. Ojelerim arasında en ilginçlerinden bir tanesi. Maalesef elimde bu varken bir fotoğrafım yok ama yapısı hemen altta okuyacağınız Essie ojeme aşırı benzediği için onun fotoğrafından bakarak anlayabilirsiniz umarım.

This nail polish has such a different texture. I love this color. Among all my nail polishes this one’s definitely one of the most interesting ones.  Unfortunately I don’t have a photo of me while wearing this nail polish. But it has the same texture as the Essie Nail Polish I will be telling you about below. And that one has a picture. So hopefully you can get an idea from that one.


8)Essie No Place Like Chrome

Bu da en enteresan ojelerimden bir tanesi .Fotoğrafta duruşunu görebilirsiniz. Bu ojenin çok benzerlerini Alix Avien ve Rimmel London markalarında gördüm .Ama Essie’nin daha mat bir bitişi var. O gördüklerim Essie’nin biraz daha simlisi gibiydi.

This is also one of my most interesting nail polishes. You can see how it looks on the photo below. I’ve seen nail polishes similar to this one by the brands Alix Avien and Rimmel London. But they were glittery. The Essie one has a bit of a matte finish.
9)Rimmel London 60 Seconds Rita Ora Collection Lose Your Lingerie 203

Bu ojede tam bir toz pembe rengi. Ben bunu yeni aldım ve duruşuna bayıldım.Birazcıkta Essie Fiji’ye benzettim bu ojeyi. Bu serinin özellikle 60 saniyede kuruma gibi bir iddiası var. Valla 60 sn de mi kurudu bilemiyorum ama baya hızlı kuruyor onu söyleyebilirim.

This one is a soft pink shade. I’ve just bought it recently and I am already obsessed with it. I think it looks a bit like Essie Fiji. The brand promises that this collection’s nail polishes will dry within 60 seconds. I don’t know if they dry in 60 seconds or not. But I do know that they dry really quickly.
10) Flormar Light Summer (LS09)

Yaz için hafif renkleri tercih ediyorsanız bu oje tam size göre. Gayet doğal bir renk ve tırnaklara temiz bir görünüm veriyor.

If you prefer a bit of a light color for summer then this is the one for you. It is a natural looking shade and makes your nails look really clean.


11)Flormar Beauty Toys Pony Tale(BT08)

Bu da çok tatlı bir mor tonu.

This one is a sweet purple shade.


12)Flormar Glitter( GL09)

Tek başına da top coat olarak da çok güzel duran bir oje. Yalnız biraz çıkarması zor.

Either wear only this one or wear it as a top coat. Either way it looks amazing. But it is very hard to remove.

13)Flormar Plus Quartz Glitter Touch (003)

Çok güzel bir top coat. Özellikle içinde mavi simler bulundurduğu için mavi ojelere çok yakıştırıyorum. Özellikle Rimmel London Lycra Pro 402 Aqua Cool’ a çok yakışıyor.

A beautiful top coat. And because it contains blue glitters in it, it looks especially good with blue nail polishes. Especially with Rimmel London Lycra Pro 402 Aqua Cool,which I mentioned before.


Benim yaz için oje önerilerim bu kadar. Sizin yazın vazgeçemediğiniz ojeleriniz hangileri?


These were my suggestions for summer. Which nail polishes are essentials for you during summer?

3 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı olmuş,teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene çok sevindim.Esas ben okuduğun ve düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim :)

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil